Type: Sail boat
Model: Sunsail 51
Yacht Rating
(Be the first one to rate)
Operator Rating
(Be the first one to rate)
General Ship Information
Technische Details
| Main sail type | Full batten |
|---|---|
| Genoa type | Furling |
| Wasserkapazität | 615.00 l |
| Kraftstoffkapazität | 240.00 l |
| Motor | 75 HP |
| Tiefgang | 1.73 m |
| Length | 15.38 |
| Length at waterline | 13.92 m |
| Beam | 4.69 m |
| Build Year | 2014 |
Yacht Details
| Kabinenanzahl |
|
|---|---|
| Berths Total |
|
| Toiletten | 4 |
Alternative boats & Location
Conditions & Operator
Conditions
| Service type | Bareboat |
|---|---|
| Note | |
| Check-in | any day, 17:00 |
| Check-out | any day, 09:00 |
| Deposit | 4,620.00 € |
Operator
| Name | Sunsail |
|---|---|
| Location |
|
Base
| Name | Nelson's Dockyard |
|---|---|
| Location |
|
Details
Included:
- 220V/12V inverter
- Air condition
- Autopilot
- Bow thruster
- Cockpit plotter
- Cockpit speaker
- Generator
- Bimini
- VHF
- Autopilot
- First aid kit
- Generator
- Freezer
- Microwave
- Fenders
- Hot water
- GPS Plotter
- Binoculars
- Life jackets
- Inverter
- Electric windlass
- Air condition
- Bow thruster
- Wind instruments
- Cockpit speakers
- Lazy jack
- Mooring lines
- Kitchen equipment
- Radio CD player
- Electric Bilge pump
- 2 Steering wheels
- Flare pack