Typ: Segelboot
Model: Dufour 430 Grand Large
Yacht Bewertung
(Gib die erste Beurteilung ab)
Betreiberbewertung
(Gib die erste Beurteilung ab)
Allgemeine Informationen
Technische Details
| Art des Hauptsegels | Full batten |
|---|---|
| Genua Segel | Furling |
| Wasserkapazität | 380.00 l |
| Kraftstoffkapazität | 200.00 l |
| Tiefgang | 2.10 m |
| Länge | 13.24 |
| Länge an der Wasserlinie | 11.69 m |
| Breite | 4.30 m |
| Baujahr | 2019 |
Yacht Details
| Kabinenanzahl |
|
|---|---|
| Kojenanzahl |
|
| Toiletten | 2 |
Alternative Boote & Standort
Bedingungen & Betreiber
Bedingungen
| Servicetyp | Bareboat |
|---|---|
| Notiz | |
| Check-in | Samstag , 17:00 |
| Check-out | Samstag , 08:00 |
| Kautionshinterlegung / Deposit | 2.000,00 € |
Betreiber
| Name | Phoenix Yachting |
|---|---|
| Lagerort |
|
Basis
| Name | Marina Frapa |
|---|---|
| Lagerort |
|
Details
Inkludiert:
- 220V/12V Stromversorger
- Autopilot
- Plotter im Cockpit
- Cockpit Lautsprecher
- Kühlschrank
- Electric Windlass
- GPS Chartplotter
- VHF
- Autopilot
- Sprayhood
- First aid kit
- Liferaft
- Fenders
- Boat hook
- Bosun's chair
- Fire extinguishers
- Fog horn
- Binoculars
- Torch
- Life jackets
- Inverter
- Cockpit cushions
- Bowthruster
- Stern anchor
- hot water
- gangway
- bimini
- Mooring lines
- Winch handle
- Pilot books
- Life ring
- Shore power cable
- Flares
- Charts
- Harnesses
- Navigation tools
- Horse shoe
- holding tank
- gas stove with oven
- Hand held compass
- fridge
- gas bottles
- Electric Wind Speed Indicator & Tridata
- Termometer, Barometer, Clock
- Dingly with outboarder
- Rescue Flashlights
- 2 command stations
- CD / MP3 / outside speakers
- Lazy Jacks/ Bag
- Outside Chartplotter
- 220V/12V plugs
- cutlery and crockery
- Anchor with at least 50m chain
- Ball fender
- el. bilgepump
- spare fuel canister
- Swimming rope
- Mini Flashlights