Typ: Segelboot
Model: Elan 40 Impression
Yacht Bewertung
(Gib die erste Beurteilung ab)
Betreiberbewertung
(Gib die erste Beurteilung ab)
Allgemeine Informationen
Technische Details
| Art des Hauptsegels | Full batten |
|---|---|
| Genua Segel | Keine |
| Wasserkapazität | 510.00 l |
| Kraftstoffkapazität | 170.00 l |
| Motor | 39 hp |
| Tiefgang | 1.80 m |
| Länge | 11.9 |
| Länge an der Wasserlinie | 10.00 m |
| Breite | 3.91 m |
| Baujahr | 2018 |
Yacht Details
| Kabinenanzahl |
|
|---|---|
| Kojenanzahl |
|
| Toiletten | 2 |
Alternative Boote & Standort
Bedingungen & Betreiber
Bedingungen
| Servicetyp | Bareboat |
|---|---|
| Notiz | |
| Check-in | Samstag , 17:00 |
| Check-out | Samstag , 09:00 |
| Kautionshinterlegung / Deposit | 2.000,00 € |
Betreiber
| Name | Euronautic |
|---|---|
| Lagerort |
|
Basis
| Name | Marina Kornati |
|---|---|
| Lagerort |
|
Details
Inkludiert:
- 220V/12V Stromversorger
- Autopilot
- Bugstrahlruder
- Plotter im Cockpit
- Cockpit Lautsprecher
- Elektrische Toilette
- Radar
- Heizung
- Fernseher
- Wi-Fi
- Sprayhood
- First aid kit
- Fire extinguisher
- Emergency tiller
- Main compass
- Steering wheel
- Fenders
- Boat hook
- Cockpit table
- Bosun's chair
- Fog horn
- Radar reflector
- Hot water
- Inverter 12V/220V
- Wire cutter
- Battery charger
- hand bearing compass
- Bimini top
- Dinghy
- Microwave oven
- Second anchor + chain
- Roll genoa
- Lazy bag with lazy jacks
- Bow thruster
- Navigation charts
- Mooring ropes
- Electric refrigerator
- Galley equipment
- Windex
- Gas stove
- Cockpit shower (cold/hot)
- Cockpit cushins
- Main sail full batten + lazy bag
- Divider, plotter
- Harbour guides
- 2 gas bottles
- Life jackets (quantity)
- Signal flares and torches
- storm anchor
- LCD LED TV 22 with USB
- Speakers in cockpit
- Life belts (quantity)
- Webasto central heating system
- Wifi 1 GB
- Waste water tank
- teak in cocpit
- B&G Triton Log/Depth/Wind System
- LED ambient light
- VHF radio with DSC module with AIS receiver
- Anchor windlass 1000 W with additional battery, 95A
- Lewmar "Delta" anchor + 50m chain
- Guard rail exit on both sides
- Deck light
- Boom vang with gas spring (Rod Kicker)
- Reading lights in saloon and cabins
- Top opening freezer in galley
- Ambient cockpit lights
- One electric toilet
- B&G AC 42 Autopilot System with Controller keypad
- B&G Zeus 7 Plotter display
- Fusion RA 70 FM Radio/Ipod/Iphone docking station, USB
- Large Ocean Platform with teak
- Flex-o-fold 3 blade folding propeller
- Additional battery, 12V, 95Ah, AGM
- Courtesy lights in companionway/saloon steps
- Foredeck sun cushions
- Volvo D2-40 saildrive